Pohádková česká chaloupka dokazuje, že kouzlit lze is minimálním rozpočtem

Předtím, než se majitelka pustila do práce, si stanovila rozpočet. Tomu, že se do něj vejde, nikdo nevěřil.

Domov, bezpečí, harmonie
Těmito slovy popisuje chaloupku její majitelka Renata Bernardi, která se rozhodla postavit si svůj malý kousek ráje s jasně stanoveným rozpočtem – 20 000 €. Tomu, že je možné se do tohoto rozpočtu vejít, zpočátku nikdo nevěřil. Výzvu nakonec přijal architekt Petr Hájek, který je spoluautorem celého projektu. Šlo o rekonstrukci a zvětšení chaty ze 60. let.

Původní chatu rozebrali až k základům
Ze staré chaty zachovala jen okna a dveře. Základy byly zpevněny a rozšířeny, následně na nich byla postavena jednoduchá tesařská konstrukce (směrem zevnitř – OSB deska/zateplení/desky s nesraženými hranami). Realizace celého projektu trvala zhruba rok.

Hlavním limitem byla cena
Nejtěžší na celé realizaci bylo vejít se do zmíněného rozpočtu. Mnoho věcí se proto tvořilo intuitivně a za jízdy. Ke stavbě se například používalo nejlevnější smrkové dřevo, které dodával Renatin kamarád přímo z pily a tedy za výbornou cenu. Jak sama tvrdí, naučila se nakupovat ve stavebních bazarech a používat věci z druhé ruky.

Srdcem chaloupky je velká kamna se sporákem
Po vstupu do chaloupky vás přivítá velký obytný prostor, spojení kuchyně a obývacího pokoje. Prvkem, který do tohoto prostoru vnáší to pravé teplo a bezpečí domova, jsou velká kamna se sporákem. Mimo velký obytný prostor se v chaloupce nachází ještě jeden samostatný pokojíček, ložnice a koupelna. Vnitřní prostory jsou příjemně propojeny s vnějšími. Samozřejmostí je terasa.

Interiér si majitelka zařídila sama
Jelikož Renatini rodiče a předkové z Toskánska byli architekti a malíři, cit pro estetiku má prostě v krvi. Zařídit celou chaloupku pro ni proto nebylo problémem. Inspiraci hledala nejvíce v mini domečcích, které jsou ve světě aktuálně velkým trendem. Téměř vše v interiéru je ze dřeva. Podle Renaty je dřevo nejpřirozenějším materiálem, který nikdy neomrzí: „Můžete ho jakkoli kombinovat a práce s ním je krásná.“

Nejnovější články

Další články autora