Dům na Havaji nemusí být jen v plážovém stylu

Snem mnoha Evropanů je přestěhovat se na Havaj. Láká nás tam moře, pláže a surfování. Taková životní změna ale vyžaduje pořádné bydlení.

Právě takovým bydlením můžeme klidně nazvat i dům na ostrově Maui. Je to druhý největší ostrov hlavních havajských ostrovů. Jelikož leží uprostřed oceánu je od všeho daleko. Podnebí i životní podmínky jsou tam velmi specifické. Dům z dílny architektů Deklevy Gregorič je uzpůsoben na vše, co se na ostrově může vyskytnout.

V domě se konají kromě soukromých aktivit i obchodní schůzky. Jídelna a kuchyně tvoří centrum obytného prostoru. Celý koncept stavby je definován jako několik minidomů překrytých střechou, aby se vytvořil dokonalý výhled na oceán. Otevřený prostor mezi uzavřenými pokoji slouží ke stravování a lenošení.

Koncepce střechy je silně propojena s drsným podnebím, se spoustou slunce a silným větrem od oceánu. Plocha střechy je dvakrát větší než plocha domu, takže velikost krytého vnějšího prostoru se rovná velikosti překrytého vnitřního prostoru.

V interiéru vládne dřevo na stropě i na podlaze a také v doplňcích. Ke tmavému přírodnímu materiálu jsou v kontrastu stěny se vzorem přímo v omítkách. Světlo a otevřený prostor zajišťují velká okna po celých šířkách místností, přes které je fantastický výhled.

Nemovitost nepotřebuje žádnou klimatizaci, protože je v celém prostoru větraná. Složená střecha je pečlivě připevněna ke stěnám minidomů. Podobá se na dřevěnou oblohu a materiálně a typologicky spojuje dům se krajinou. Skvělou myšlenkou také je, že ke stavbě domu se používal jen materiál lokálního původu.

Nejnovější články

Další články autora